Děje se

MICRONET ; inzerce nase.broumovsko.cz
Broumovské diskuzní fórum

icon | 28.09.22 17:35:04  |  (8.0.35) | Libor   Broumovské dění
Co čeká (staro)nové vedení města Broumova?
(Staro)nové vedení města to nebude mít vůbec jednoduché. Člověk nemusí být Lukášem Kovandou, aby věděl, že éra levných úvěrových peněz skončila. Ekonomika jela na drogách levných peněz strašně dlouho od finanční krize v roce 2008. Levné peníze vedly k neefektivní alokaci ekonomických zdrojů. Vznikaly podnikatelské projekty, které by bez levných peněz nevznikly - např. sítě hotelů v nepříliš atraktivních lokalitách s neprofesionálním personálem, které byly provozovány s rentabilitou tržeb 4% p.a. (proč, ne, když hotelová síť měla skoro nekonečné úvěrové zdroje zajištěné dobrým jménem majitele za cenu 3M PRIBOR +0,5% a 3M PRIBOR byl 0,35% p.a.). Levnými úvěrovými penězi se nechaly zlákat také obce, které investovaly do projektů, které by při vyšší ceně úvěrových peněz nevznikly. Tak vznikaly různé městské kryté bazény a plynem vytápěná městská arboreta se subtropickými rostlinami, při jejichž výstavbě se obce kvůli spoluúčasti na dlouhá léta zadlužily. Proč, ne, když úvěrové sazby byly blízko nule. Mejdan ale skončil a začíná odvykací kúra. 3M PRIBOR je dnes na úrovni 7,27% p.a. a dluhy začínají drtit dlužníky.
(Staro)nové vedení města bude muset začít tvrdě šetřit a osekávat zbytné výdaje. Bude si muset definovat nějaký "základní rozsah veřejných služeb", které ještě bude schopné ufinancovat z běžných příjmů v rámci rozpočtového určení daní a některé veřejné služby a výdaje ořezat. Nový starosta Arnold Vodochodský nesmí propadnout výdajovému populismu a slibovat všem všechno, ale musí předstoupit před Broumováky a slíbit jim "blood, toil, tears and sweat" jako starý Winston Churchill, když šlo do tuhého, anebo klasické "utahování opasků" ????
Není to náhoda, že broumovští lidovci jdou raději v tomto volebním období do opozice, v období krize je těžké nést zodpovědnost. Ono bude jednoduché říct - "podívejte na toho nového starostu, my jsme v roce 2012 zajistili městu dlouhodobý úvěr na investice za 3% p.a. a on teď při refinancování úvěru po deseti letech s bankou vyjednal 8% p.a., ten je neschopný, co? Teď kvůli vyšším měsíčním splátkám úvěrů musíme ořezat dotace spolkům, protože nejsou peníze."
Město čeká investice do nového domova důchodců a tato investice pravděpodobně nebude za aktuálních úvěrových sazeb ufinancovatelná. Nežeňme se do projektů, na které nemáme a které by mohly ohrozit základní rozsah veřejných služeb, které město poskytuje, anebo dostat město do takových dluhů, které nebude schopné splácet. Nám bude stačit, když se následující čtyři roky základní rozsah veřejných služeb udrží. Takže Arnolde, držíme ti pěsti a nepodlehni výdajovému populismu, nenech se strhnout k tomu lacinému uplácení voličů jejich vlastními penězi a slib nám raději „krev, dřinu, slzy a pot“ ????

Předchozí příspěvek   |  Další příspěvek
Provozovatel stránek neodpovídá za obsah uveřejněných příspěvků. Za uveřejnované příspěvky zodpovídají jejich autoři.
Uveřejněním příspěvku do diskuse vyjadřuje autor souhlas s pravidly fóra.
Pravidla fóra